جایگاه ,قدرت ,ساده ,هزار ,مردها ,کرده ,جایگاه قدرت- احتراما به استحضار می رساند که فلان و بهمان. مزید امتنان خواهد بود اگر آن مدیریت محترم موافقت خود را با فلان و بهمان اعلام نمایند. پیشاپیش از حسن التفات حضرتعالی کمال تشکر را دارد.

احتمالا خواننده از خیل کسانی است که حداقل یک بار در طول عمر شریف اش یک بار از این جملات یا جملات مشابه استفاده کرده است. در واقع با سختی ها و پیچیدگی های این گونه نامه نگاری ها کاملا آشناست.

در اینگونه موارد احتمالا پاسخی شبیه به این دریافت می شود.

- آقای فلانی جهت اقدام مقتضی

تفاوت جملات ارسال شده و پاسخ دریافت شده به اندازه فاصله طبقاتی، اعتباری و احتمالا مالی کارمند و مدیر است. چرایی اش ساده است. مدیر بر مسند قدرت است. امور در اختیار اوست. هرچه که می خواهد و صلاح می داند به راحتی انجام می دهد. یعنی آن چه که در ذهن او می گذرد بسیار ساده است: A پس آن گاه B. بنابراین جناب مدیر نیازی به هزار و یک ملاحظه ای که کارمند دون پایه برای انتقال حرف و کلام اش به خرج می دهد ندارد (سیاست های کاری را کنار بگذارید). اما کارمند باید هزار تا چیز مختلف را در نظر بگیرد تا بتواند حرف اش را بزند. هزار تا آینده نگری و احتیاط. چون در جایگاه قدرت نیست. پس باید پیچیده تر فکر کند. اگر می خواهد خودش را در دل مدیرش جا کند، اگر می خواهد ترفیع رتبه بگیرد، اگر می خواهد زیرآب کسی را بزند، اگر می خواهد درخواست مساعده دارد و حتا اگر می خواهد یک سلام و علیک ساده بکند باید مراقب تک تک کلام اش، ظاهرش، لحن و میمیک صورت اش و هزار تا چیز دیگر باشد.

بنا به هر دلیلی در جریان تکامل نوع انسان، درست مثل جنس نر همه ی پستانداران دیگر، مرد در جایگاه قدرت قرار گرفته است. بنابراین درست مثل آن چه که درباره روابط مدیر و کارمند مطرح شد، ساده و از جایگاه قدرت زندگی کرده است. در مقابل زن ها، مجبور بوده اند پیچیده تر رفتار کنند، حرف بزنند و احساسات خودشان را بروز بدهند. مرد، به عنوان جنس نر، چون در جایگاه قدرت بوده چندین و چندتا زن دور خودش جمع می کرده و زن ها با هم رقابت می کردند تا به جایگاه بالاتری برسند، و چون نمی تواسته اند صریح باشند، با هزار و یک پیچیدگی در این مسیر حرکت می کرده اند. 

اما این روزها مردها دیگر آن جایگاه قدرت را ندارند. جایگاه ها برابر شده است. اما مرد همچنان خیلی ساده فکر می کند اما زن ها به همان پیچیدگی رفتار می کنند. بنابراین می بینیم که مردها به محض اقدام برای ارتباط با زن دیگری (خیانت) لو می روند. خیلی احمقانه دروغ می گویند. در واقع به جای پنهان کردن چیزی سر خودشان را زیر برف می کنند.  چون اصلا برای پنهان کاری ساخته نشده اند. آن ها می خواسته اند و به دست می آورده اند. اما در طرف مقابل زن ها به راحتی احساسات عکس نشان می دهند، خیانت می کنند بدون اینکه مرد بویی ببرد. در تقابل و تعامل با مردها دچار مشکل می شوند چون نمی توانند ساده ترین مسائل را صریح بروز دهند. مردها به کرات دچار اشتباهات محاسباتی می شوند. تلاش می کنند و به نتیجه عکس می گیرند. چون میلیون ها سال زندگی روال دیگری داشته است. اما تمدن همه چیز را به هم ریخته است. طول می کشد تا مردها و زن ها برای شرایط جدید به روز شوند.

منبع اصلی مطلب : یادداشت های پراکنده
برچسب ها : جایگاه ,قدرت ,ساده ,هزار ,مردها ,کرده ,جایگاه قدرت
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : فرهنگ کارمندی و مدیری یا چرا زن ها موجودات پیچیده تری هستند